37 min. | dokument | Polska | język oryginalny: polski

„Cząstka Podlasia” to film dokumentalny, a w zasadzie impresja filmowa operująca wyłącznie muzyką i obrazem. Jest to swego rodzaju podróż, chwilami oniryczna, czasami bardzo realna, ukazująca unikalne walory przyrodnicze, różnorodność kulturową oraz magię Podlasia i wschodnich kresów Polski. W jednej z recenzji można przeczytać: „Świat widział już podobne produkcje, ale jeszcze nikt nigdy nie pochylił się tak malarsko nad Podlaskiem” Film często określany jest mianem „podlaskiej Baraki” w nawiązaniu do kultowego dzieła Rona Fricke.

 

To było pierwsze założenie jeszcze w okresie przygotowawczym, że nie chcemy robić czegoś co będzie się kojarzyło z filmem promocyjnym. W większości filmów tego typu osoba lektora opowiadająca nam to co widzimy na ekranie rozprasza. Chcemy by widz dał się ponieść obrazom i muzyce, aby nic tego odbioru nie zakłócało. Mieliśmy szczęście, że w momencie rozpoczęcia prac, informacja o projekcie dotarła do Marka Kubika, który zaoferował się, że udźwiękowi nasz film. Marek jest doświadczonym kompozytorem, który miał okazję już komponować utwory do filmów. Pokazał nam kilka swoich próbek i bardzo nam się to spodobało.
Prace na filmem trwały łącznie 3 lata. Najwięcej czasu zajęła na realizacja zdjęć – ponad dwa lata. W międzyczasie pracowaliśmy nad ogólnym konceptem filmu , który zmieniał się w trakcie realizacji wielokrotnie. Ostatnia faza czyli montaż i udźwiękowienie zajęło nam ostatnie pół roku. Biorąc pod uwagę to,  że pracowaliśmy nad filmem tylko w wolnych chwilach, czasu nie było zbyt wiele.
Warunki pogodowe były z pewnością największym wrogiem projektu. Zanim rozpoczęliśmy pracę nad filmem, zrobiliśmy kilka testowych wypadów w teren, aby zobaczyć, jak będzie zachowywał się sprzęt pozostawiony np. na kilka godzin przy ujemnej temperaturze czy dużej wilgotności. Niestety obiektywy często zaparowywały lub pokrywały się szronem. Trzeba było szukać różnych sposobów aby z tym walczyć. Trudnością też bywało dotarcie do niektórych miejsc. Samochodem nie zawsze dało się dojechać, więc wiele kilometrów pokonaliśmy na własnych nogach  z całą masą sprzętu na plecach. W zakładce Backstage można obejrzeć zdjęcia i filmy z prac nad filmem.
Premiera filmu miała miejsce 18.12.2014 w białostockim kinie Helios. W planach mamy również pokazy w kilku innych miastach Polski. O wszystkim na bieżąco będziemy informować na naszym profilu na Facebooku. W okolicy września 2015 planujemy wydanie filmu na DVD i Blu-ray. Bierzemy również pod uwagę dystrybucję poprzez VOD.

 

Kontakt